Jak inwestować – ostrożnie czy z ryzykiem?

Dlaczego warto inwestować

Inwestowanie pieniędzy to bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie, a także swoim bliskim bogactwa w przyszłości. Samo oszczędzanie nie da tak dobrego skutku. Pieniądze, które tylko trzymane są na koncie bankowym z czasem będą po prostu tracić na wartości. Przyczyną tego zjawiska jest inflacja powodująca wzrost cen z roku na rok (a więc i spadek wartości pieniędzy).

Jeśli więc ma się do dyspozycji jakieś wolne środki, warto je nie tylko odkładać, ale i tak nimi zarządzać, aby skutecznie zarabiały na siebie. Dróg do osiągnięcia tego celu jest bardzo wiele. Różnią się poziomem ryzyka, oczekiwanymi stopami zwrotu, ilością wysiłku, jaki trzeba w nie włożyć, płynnością kapitału, którą zapewniają, a także długością okresu inwestycji. Tak duże różnice sprawiają, że część osób boi się inwestowania, ponieważ zwyczajnie gubi się w temacie. W rzeczywistości jest ono jednak dość proste.

Od czego zacząć

Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie się zna sposoby pomnażania pieniędzy i z których będzie się dało skorzystać. Niektóre metody wymagają większego wkładu finansowego, inne mogą być dostępne już nawet od kilkuset złotych. Ważnym jest, aby dostosować sposób inwestowania do wielkości swojego kapitału.

To jednak tylko jedna z kilku reguł. Kolejną jest, aby inwestować tylko w te rzeczy, o których ma się pojęcie. W innym przypadku, będzie się na dobrej drodze do utraty części kapitału, a nawet do wpakowania się w długi.

Sposoby inwestycji należy także dopasować do ilości czasu, jaki może się na nie poświęcić. Nie powinno się kupować akcji w celu dokonywania spekulacji, jeśli nie będzie się miało czasu regularnie sprawdzać sytuacji na rynku i szybko na nią reagować. Podobnie, nie ma sensu inwestować w nieruchomości, jeśli nie będzie się dysponować odpowiednią ilością czasu na poszukiwanie okazji. Nawet lokowanie pieniędzy w banku może dać słabe rezultaty, jeśli nie będzie się mieć czasu, żeby regularnie przeglądać ranking lokat i zakładać najlepsze z nich. Jeśli brakuje czasu (albo chęci) na porządne zajęcie się swoimi pieniędzmi, może lepszym wyjściem będzie oddanie ich komuś w zarządzanie? Jest wiele firm, które oferują tego typu usługi.

Jeśli jednak ktoś decyduje się na samodzielne pomnażanie pieniędzy i wie, że będzie miał czas i motywację, aby się tym porządnie zajmować, powinien zastanowić się nad tym, jak wiele i jak szybko chcę zarobić, oraz jak wiele jest w stanie zaryzykować. Oczywiście, istnieje silne powiązanie pomiędzy ryzykiem a możliwym zarobkiem. Ryzykowne metody inwestowania są bardziej dochodowe, ale mogą też przynosić straty. Z kolei ostrożne inwestowanie chroni przed stratami, ale nie pozwoli zarobić zbyt wiele.

Ostrożne inwestowanie

Dla inwestorów, którym zależy na pewnym zarobku i bojących się utraty pieniędzy, poleca się szczególnie konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe. Te pierwsze działają na podobnej zasadzie, jak zwykłe rachunki rozliczeniowe, które można otworzyć w praktycznie każdym banku. Pozwalają na swobodne wpłacanie i wypłacanie pieniędzy, jednak za fakt obecności środków na rachunku bank nalicza codziennie odsetki. Kwota odsetek co miesiąc dopisywana jest do salda rachunku. Zarabianie na kontach oszczędnościowych jest więc jak widać bardzo proste i ogranicza się do dokonywania wpłat na to konto. Nie jest wymagana nawet regularność.

Z dużej płynności środków, braku ryzyka oraz prostoty tej metody wynikają jednak małe zyski. Realnie zarobić można około 2-3 procent w skali roku, co ledwo chroni pieniądze przed spadkiem wartości spowodowanym inflacją.

Więcej zysku mogą dać lokaty bankowe. Przeglądając ranking lokat da się dostrzec, że wybierając odpowiednią ofertę można dostać nawet 4-5 procent odsetek rocznie. To także niezbyt dużo, choć należy mieć na uwadze, że lokaty również nie wiążą się z ryzykiem utraty środków. Nie dają jednak tak dużej płynności, jak konta oszczędnościowe. Raz wpłacone pieniądze powinny zostać w banku na cały czas trwania lokaty. Jeśli klient zdecyduje się ją zerwać, utraci należne odsetki.

Bezpieczne są również niektóre fundusze inwestycyjne. Można trafić na ofertę, która nie pozwoli na stratę (w najgorszym przypadku się nie zyska), jednak limit zysku zależy już od wyników funduszu na rynku. Statystycznie zarobić można nieco więcej niż na lokacie, choć zawsze w przypadku funduszy inwestycyjnych, należy mieć na uwadze, że realne zyski są trudne do przewidzenia. Fundusze należy przy tym traktować jako inwestycje długoterminowe.

Inwestowanie ryzykowne

Jeśli ktoś chce większych zysków, musi zaakceptować ryzyko poniesienia strat. Jeśli jednak inwestor nie boi się wahania ilości pieniędzy na koncie, ma otwartą drogę do dużo większych możliwości zarabiania.

Stosunkowo pewne są bardziej ryzykowne fundusze inwestycyjne, na przykład inwestujące w zagraniczne indeksy giełdowe, albo w akcje obiecujących spółek na polskim rynku. Dzięki nim można bez większego problemu zarobić kilkanaście procent rocznie (często nawet więcej). Zdarzają się jednak lata, podczas których można ponieść równie dużą stratę. Trzeba więc założyć, że pieniądze w ten sposób będzie się inwestować długoterminowo, a wtedy zysk będzie bardziej regularny.

Można również inwestować na giełdzie samodzielnie. Wymaga to jednak dużej wiedzy i doświadczenia. Jest to również zajęcie czasochłonne – na wybranie odpowiednich akcji potrzeba więcej czasu niż na to, by przejrzeć aktualny ranking lokat i założyć najwyżej oprocentowaną. Inwestor będzie potrzebował wiedzy ekonomicznej, umiejętności czytania wykresów, zdolności do podejmowania szybkich decyzji, a także mocnej psychiki do trzymania się przyjętego planu.

Istnieją też bardziej ryzykowne metody pomnażania pieniędzy. Wymienić można na przykład Forex, na którym korzysta się z dźwigni finansowej, instrumenty pochodne (na przykład kontrakty terminowe na giełdzie), czy zarabianie na nieruchomościach. Te sposoby wymagają jednak większych funduszy oraz sporego doświadczenia. Są więc przeznaczone niemal wyłącznie dla ludzi, którzy od co najmniej kilku lat skutecznie inwestują za pomocą bezpiecznych i średnio ryzykownych metod.

Paweł

Paweł

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu, mam nadzieję że okazał się on dla Ciebie przydatny.
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *